iğne oyaları


iğne oyası

Yaklaşık 1 aylık bir aranın ardından tekrar beraberiz. Taşındığım yerde şimdilik internet olmadığından, yazıları ancak hafta sonları internet buldukça yazabileceğim. Geçtiğimiz süre zarfında yorum bırakarak beğenilerini bildiren, siteye uğrayan herkese çok çok teşekkür ederim.

Emine Abla’nın  örnek bezindeki iğne oyalarını vermeye devam ediyorum. İğne oyalarının ilk kısmını görmek için tıklayın.

iğne oyası 1 iğne oyası 2 iğne oyası 3 iğne oyası 4

Oyalarla ilgili aldığım ipuçları:

  • 1. oyanın asıl örneğinde ortadaki üçgenin de çiçeği varmış. Fakat Emine Abla daha sade olması için ortadakini çiçeksiz yapmış.
  • 2. oyayı eğer ebruli iple beyaz tülbente yaparsanız çok güzel oluyormuş.
  • 3. oyanın orta kısmı tığa ip dolanarak yapılıyor.
  • 4. oyayı isterseniz çiçekli isterseniz de çiçeksiz olarak uygulayabilirsiniz.

Not: İnternet hızı düşük olanların da fotoğrafları görebilmesi için sayfaya küçük fotolar yerleştirdim. Eğer incelemek isterseniz fotoğrafa tıklayıp gelen sayfada resmin üstündeki "all sizes" tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz.


iğne oyası1 iğne oyası2

Bugün siteye örgü örneği eklemek istedim. Fakat hem havaların sıcaklığından örgü (g)örmenin pek istenmediğini düşündüm. Hem de arşive bakıp uzun zamandır iğne oyası örneği eklemediğimi farkettim. Birkaç ay önce bize gelen Terme'deki akrabımız Emine Abla'nın örnek bezinden çektiğim oyaları ekledim. Emine Abla nerede bir çıtırık iğne oyası bulduysa örnek bezine eklemiş yapmak için. Ben de onca iğne oyası örneğini birarada bulunca fırsatı kaçırmadım, hepsini fotoğrafladım. Diğer yandan Emine Abla'dan örneklerle ilgili tüyoları da aldım. Elimde 2 posta daha olacak kadar var. Onları da artık ilerleyen zamanlarda eklemeye çalışırım.

Emine Abla'nın verdiği tavsiyeler şu şekildeydi:

  • Üstteki ilk oya ince iplikle yapılınca daha kibar oluyor.
  • İkinci oyanın aradakilerini yapmayıp, üstünü de tülbentinize göre rengarenk ipliklerle yapabilirsiniz.
  • Alttaki ilk oyadaki çiçekler istenirse sık sıkta yapılabilir.

Emine Abla'nın bir dahaki gelişinde ben de öğrenmek istiyorum iğne oyasını. Bilhassa İsmek sergilerindeki iğne oyalarını görünce vuruldum. Eğer siz de yapmaya başlamak istiyorsanız sitedeki iğne oyası tekniklerine bir gözatmanızda fayda var. 

iğne oyası3iğne oyası4


Next Page »

 _uacct = "UA-1118670-1"; urchinTracker();

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !